Boncuklar Japonya'da bulunan en eski çok tabakalı cam ürünlerden biridir.  AFP fotoğrafı
Boncuklar Japonya’da bulunan en eski çok tabakalı cam ürünlerden biridir. AFP fotoğrafı

Yakınlarda antik Aizanoi kentinde kurulmuş bir “Roma pazarı” nda, insanlar eski çağlarda olduğu gibi ürünlerini takas ettiler. Üç yumurta getirenler karpuz alabilirlerdi.

Pamukkale Üniversitesi üyesi Yrd. Doç. Dr. Elif Özer, Ege Kütahya ilçesine 57 km. Mesafede bulunan Çavdarhisar ilçesinde bulunan Aizanoi kazılarına başkanlık ediyor. Çarşı 22 Haziran’da bölgeyi ve kazıları teşvik etmek için kuruldu.

Roma tarzında kıyafet giyen bölgedeki çiftçiler, pazarın o dönemin satıcıları gibi davrandılar. Bölgede üretilen hububat, pancar, patates gibi ürünlerini tarla kuşları gibi değiş tokuş ettiler.

Çavdarhisar Belediye Başkanı Halil Başer, Aizanoi’nin dünyanın en iyi korunmuş tapınağı olan Zeus Tapınağı, dünyanın ilk borsa binası, stadyum, tiyatro, hamam ve sütunlu cadde gibi yapılara ev sahipliği yaptığını söyledi. Antik kenti tanıtmak için çok çalıştıklarını söyledi. “Bu eserlerin bir parçası olarak Roma Çarşısı’nı kurduk. Bu çabalar sayesinde kentteki ilginin artacağını umuyoruz “dedi.

Aizanoi antik kenti, Anadolu tarihinin mirasını taşıyan önemli yerlerdendir. İzmir’in Selçuk ilçesinde popüler olan antik bir turistik bölge olan Türkiye’nin ikinci Efes olarak kabul edilir.

İkinci kazı çalışmaları mevsimi 17 Mayıs’ta başladı ve yılın geri kalanında devam edecek. M.Ö. 3.000 yıllarına dayanan antik kentin kapıları, kazı çalışmaları bittikten sonra ziyaretçilere açılıyor.
Haziran / 23/2012

Kaynak:  Hürriyet Daily News

 

 

ephesus tours,
private ephesus tours,
ephesus,
turkey ephesus,
kusadasi ephesus,
ephesus shore excursions,
biblical ephesus,
istanbul ephesus,
ephesus tours from kusadasi,
ephesus map,
ephesus guide,
full day ephesus tours,

Ephesus Tours from Cruises and Ports - About Ephesus